پرده های تزیینی و نقش آن ها در دکوراسیون منازل

پرده های تزیینی یکی از عناصر اصلی در دکوراسیون داخلی منازل محسوب می شوند که نمی توان هیچ چیز دیگری را جایگزین آن نمود. همه ی مردم و حتی طراحان داخلی بر این باور هستند که پرده ها مهم ترین فاکتور در تعین یک دکوراسیون زیبا برای نقاط مختلف منازل محسوب می شوند و نقش بسیار مهم و اصلی را در دیزاین و زیباسازی بر عهده دارند. استفاده از هر مدل و هر نوع پرده ای بنا به سلیقه و نیاز مشتریان به راحتی می تواند بر تمام دکوراسیون محیط غلبه کند و فضای محیط را متفاوت تر از قبل نشان دهد.

یکی از دغدغه های مشتریان و خریداران تنوع پرده های مختلف، خرید پرده های نامناسب و یا بی کیفیت برای محیط های انتخابیشان است و بسیاری از آنان با نگرانی زیادی دست به انتخاب و خرید پرده های تزیینی می زنند. اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که مایل هستید که خودتان پرده های متنوع و شیک را برای محیط های مختلف منزل خود بدوزید. جهت فراگیری گام به گام دوخت انواع پرده با ما همراه باشید.

آموزش گام به گام دوخت انواع پرده

دوخت انواع پرده یکی از زیباترین و جذاب ترین کارهای هنری است که بسیاری از بانوان و حتی آقایان نیز مایل به یادگیری آن هستند و از آموزش های گام به گام آن نهایت لذت را می برند. این روزها آموزش دوخت پرده ها در انواع مدل ها و طرح های مدرن و کلاسیک و… در میان مردم بسیار رایج شده است و با انجام این کار حس خوبی را به آنان می دهد. پس جهت فراگیری آموزش های دوخت انواع پرده با ما همراه باشید.

وسایل مورد نیاز جهت دوخت انواع پرده

  1. پارچه اصلی
  2. آستر( بنا به دلخواه)
  3. نوار پرده

گام اول دوخت پرده: اندازه گیری دقیق

برای دوخت پرده مورد نیاز خود قبل از هر چیزی باید تعین کنید که پرده های دخته شده را برای چه مکانی می خواهید بدوزید. سپس پارچه مورد نیاز و مناسب با آن مکان را خریداری کنید. حال فرض کنید که می خواهید برای قسمت پذیرایی منزل خود پرده های مورد نیاز را بدوزید. اولین قدم برای شروع جهت دوخت پرده پذیرایی، اندازه گیری دقیق پنجره های پذیرایی می باشد. جهت اندازه گیری دقیق ابتدا با استفاده از یک عدد متر فلزی که از قبل تهیه کرده اید، پهنا یا همان عرض پنجره هایتان و سپس ارتفاع آن را اندازه گیری کنید.

به هنگام اندازه گیری پنجره ها چه عرض پنجره و چه ارتفاع آن هر عددی را که محاسبه کردید 5 الی 10 سانت را به عدد های به دست آمده اضافه نمایید. سپس طبق محاسبه های به دست آمده پارچه ای را که جهت دوخت پرده در دست دارید را برش بزنید. اگر می خواهید پرده هایتان را بر روی چوب پرده معمولی نصب کنید به طوری که چوب پرده دیده نشود، برای این کار لازم نیست از اندازه پرده کم شود.

اما اگر می خواهید پرده هایتان از هر دو طرف دیوار نصب شود. متر را از سمت چپ دیوار گرفته و تا قسمت راست آن می کشید تا اندازه واقعی برای دوخت پرده مشخص شود و سپس جهت اندازه گیری ارتفاع آن از سقف تا پایین دیوار را اندازه می گیرید.

گام دوم: دوخت پرده ها

این مرحله اصلی ترین مرحله دوخت می باشد و آن هم برش پارچه مورد نیاز جهت دوخت انواع پرده با اندازه هایی که در دست دارید. برای این کار پارچه ای را که در دست دارید. جهت انتخاب پرده ی مورد سلیقه و مورد نیاز خود را با متری که در دست دارید روی یک سطح صاف و مسطح پهن کرده و چین و چروک های آن را صاف می کنید تا بتوانید بدون هیچ گونه عیب و نقصی چرت را برش بزنید. سپس بعد از اتمام برش آن را به مرحله ی دوخت می رسانید.

در مرحله ی دوخت قسمت های برش داده شده ی پارچه را به حالت دو به دو در کنار هم قرار داده و با فاصله 5-1 سانتی با دقت با هم می دوزید. سپس با همین روال قسمت های پایینی پرده را نیز اتو نموده و با دقت زیاد شروع به دوختن می کنید. اگر در پایان کار قسمت های اضافی به دست آمد به کمکه قیچی آن را برش بزنید. جهت چین دار نمودن قسمت بالای پرده می توانید به اندازه یک سانت پارچه بالای پرده را تا نموده و دو گوشه ی آن را به هم دوخته و یک نخ آزاد را از لابه لای آن و سوراخ های نوار پرده ای که از قبل دوخته اید عبور دهید. سپس دوسر نخ را کشیده و در هر دو طرف پرده آن را گره بزنید تا پرده شما چین دار و خوش حالت بنماید.

نکته قابل توجه: اگر پارچه انتخابی شما برای دوخت پرده، لغزنده باشد لازم است که اول نوار پرده دوخته شود. تا پرده هایتان حالتی زیبا و منحصربه فردی را به خود بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *