آموزش شست و شوی کامل انواع پرده در منزل

همانطور که می دانید پرده ها یکی از اجزای اصلی دکوراسیون منزل به حساب می آیند که همواره در هنگام نظافت و به ویژه خانه تکانی منازل، شست و شوی آن ها یکی از برنامه های اصلی خانم های خانه دار می باشد. شستن پرده ها بعد از نظافت اصلی داخل منزل یکی از مهم ترین کارهایی است که نظافت منازل را تکمیل می کند. اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که مایلید خودتان نظافت و شستن پرده هایتان را بر عهده بگیرید و نمی خواهید آن ها را به دست پرده شویی بسپارید، لازم است مطالب زیر را به دقت مطالعه نموده تا بهتر بتوانید پرده های تزیینی منازل خود را بدون هیچ گونه آسیب رساندن به آن ها شست و شو دهید.

انواع پرده های مختلف خود را چگونه بشوییم؟

یکی از سوالات اصلی که خریداران انواع مختلف پرده، اعم از پرده های پارچه ای، زبرا، کرکره ای، پلیسه و یا هر نوع پرده ی دیگر که از فروشندگان آن می پرسند، راهنمایی شست و شوی کامل پرده می باشد بدون آن که آسیبی به زیبایی و کیفیت طرح های آن وارد شود. ممکن است سوال شما عزیزان نیز باشد این که انواع پرده های مختلف خود را چگونه بشوییم؟

پرده های تزیینی مهم ترین نقش را در زیبا سازی و جذاب نمودن فضای دکوراسیون هر مکانی اعم از نقاط مختلف منازل و یا حتی محیط های عمومی بر عهده دارد. لذا باید در حفظ زیبایی و نظافت آن بکوشیم. پرده ها نیز همانند دیگر امکانات و وسایل به مرور زمان ممکن است بنا به هر دلیلی کثیف و گرد خاکی شوند و لازم است هر چند وقت یک بار مورد نظافت و شست وشو واقع شوند. جهت شست و شوی کلی انواع مختلف پرده ها اگر در فواصل زمانی می خواهید پرده هایتان را بشویید به راحتی می توانید آن ها را از دیوار و میله ها و چوب پرده ها جدا نموده و با آب و هر نوع شوینده ی دیگری شست و شو داده و در معرض هوا و سایه قرار دهید تا خشک شوند.

لازم نیست پرده هایتان در معرض کامل نور آفتاب قرار گیرند. چرا که تابش مستقیم خورشید باعث رنگ رفتگی پرده ها شده و موجب می شود تا به مرور زمان پرده هایتان حالت پوسیدگی و چروکیدگی به خود گیرند. ما در این جا چند روش جهت شستن کامل پرده های مختلف را برایتان توضیح می دهیم.

شستشوی پرده های پارچه ای

اگر پرده های منازل یا محل کارتان پارچه ای می باشد، جهت شستن آن ها می توانید از آب و پودر صابون استفاده کنید. اما لازم است بدانید که بعضی از پرده های پارچه ای با شستن زیاد آب داغ، حالت و خوش فرمی خود را از دست می دهند و لازم است که آن ها را با حالت خوش شویی تمیز نمایید. مانند پارچه های ابریشمی، اطلسی، مخمل و ساتن. اما دیگر پرده های پارچه ای را که با آب شسته اید را یا پس از خشک شدن اتو نموده و آویزان کنید یا اینکه در حالت نم ناکی و مرطوب بودن آویزان نمایید. به این حالت پرده هایتان چروکیده نمی شوند و حالت زیبای خود را نیز از دست نمی دهند.

شست و شوی پرده های مدرن مانند پلیسه، زبرا و…

اگر مدل پرده های شما زبرا یا پلیسه است و هر چند وقت یک بار می خواهید آن ها را از هر گونه گرد و غبار و میکروبی پاک نمایید، دیگر نیاز نیست با هر بار نظافت آن ها را از میله ها جدا نموده و شست و شو دهید. برای این کار، فقط کافی است که یک عدد اسفنج نرم داشته باشید و با آب به راحتی آن را تمیز و براق نموده و به حالت اول برگردانید. به این حالت که اسفنج را نم ناک کرده و به آسانی بر روی تمامی پره های پرده کشیده و گرد و خاک های آن را گرفته و تمیز نمایید. با استفاده از این روش بسیار ساده و مطمئن، شما از هر گونه هزینه های اضافی و شست و شوهای سنگین خلاص می شوید.

یکی دیگر از راه های تمیز نمودن و نظافت این مدل پرده ها این است که به همان حالتی که آویزان هستند با استفاده از لوله جاروبرقی مناسب مبلمان، پره های پرده را از هر گونه گردو خاک و کثیفی تمیز نمایید. با استفاده از این روش دیگر لازم نیست وقت خود را با شستن این نوع پرده ها در آب و شوینده ها تلف نموده و از طرفی دیگر زیبایی و کیفیت پرده ها را به هم بزنید.

شستشوی پرده های چوبی

اگر مدل پرده های شما چوبی است شست وشوی آن ها اندکی با دیگر پرده ها متفاوت است. برای نظافت پرده های چوبی باید مواظب باشید که آب زیادی را برای نظافت استفاده نکیند و با احتیاط بیشتری عمل نمایید. زیرا همان طور که می دانید چوب در برابر آب اندکی حساس است و ممکن است بر اثر تماس زیاد آن با آب کیفیت و مرغوبیت خود را از دست دهد. پس به هنگام نظافت سعی کنید تنها با یک اسفنج نم ناک پره های آن را تمیز نموده و سپس در مقابل نور آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شوند. سپس آن ها را آویزان نمایید تا با همان زیبایی اولیه بدرخشند.

نکات اساسی و مهم قبل از شست و شوی پرده ها

قبل از شستشوی پرده ها گیره های آن را خارج کنید.
می توانید گیره های فلزی زنگ زده شده را در آب سرکه بجوشانید تا زنگ زدگی آن ها رفع و همانند قبل براق شوند.
بهتر است شستن پرده ها با دست انجام شوند نه ماشین لباس شویی. برای این کار کافی است پرده ها را یک ساعت قبل در یک ظرف آب ولرم و شوینده قرار دهید و بگذارید خیس شوند. سپس آن ها را شسته و آب کشی کنید.
بهتر است پرده ها را پس از شستن و آب کش کردن در حالت نم دار آویزان و نصب کنید. با این کار مانع از چروکیدگی پرده ها می شوید و دیگر نیازی نیست آن ها را اتو نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *